2019 Grand National Calling Championships Results

NWTF Grand National Calling Championships

Grand National Calling Championships (GNCC)

GNCC Owl Hooting Championship (Sponsored by Avian-X and Zink Calls)

Winner: Kaleb Payton, Central City, KY - 237.5 (Call-off 241)
1st Runner up: Shane Simpson, White Bear Lake, MN - 237.5 (Call-off 239.5)
2nd Runner up: James Harrison, Hillsboro, MO - 237
3rd Runner up: Scott Elllis, Mulberry, FL - 232 (Call-off 238.5)
4th Runner up: Steve Morgenstern, Kirksville, MO - 232 (Call-off 235.5)

GNCC Gobbling Championship (Sponsored by Avian-X and Zink Calls)

Winner: Kerry Elliott, Paris, KY - 235.5 (Call-off 238.5)
1st Runner up: Terry Durham, Mulberry, AR - 235.5 (Call-off 236.5)
2nd Runner up: Mitchell Johnston, Purlear, NC - 233.5
3rd Runner up: Phil Salzano, Pittsford, VT - 232.5
4th Runner up: Zachary Garnes, Chambersburg, PA - 231 (Call-off 236)

GNCC Team Air & Friction Challenge (Sponsored by Avian-X and Zink Calls)

Winner: Terence Williamson, Gordo, AL & Hunter Wallis ,Greenfield Township, PA - 555.5 (Call-off 559)
1st Runner up: Matthew VanCise, Brookville, PA & Pat Strawser, Millenburg, PA - 555.5 (Call-ff 556.5)
2nd Runner up: Joe Blomes, Pacific, MO & Bruce Saale, Maure Pas, LA - 554.5

GNCC Friction Championship (Sponsored by Avian-X and Zink Calls)

Winner: Matthew VanCise, Brookville, PA - 466
1st Runner up: Dylan Bearden, Reidsville, NC - 456
2nd Runner up: Steve Morgenstern, Kirksville, MO - 454.5
3rd Runner up: Pat Strawser, Millersburg, PA - 452.5
4th Runner up: Dustin Jones, Beaver, OH - 451

GNCC Senior Division Championship (Sponsored by Avian-X and Zink Calls)

Winner: Jesse Martin, Mt. Sterling, KY - 757
1st Runner up: Josh Grossenbacher, Sandusky, OH - 747.5
2nd Runner up: Craig Wolfe, Auburn, AL - 745
3rd Runner up: Wayne Dozier, Dickinson, AL - 743
4th Runner up: Dave Owens, Acworth, GA - 713

Youth Grand National Turkey Calling Championships (sponsored by Mossy Oak)

GNCC Poult Division Championship (10 and under)

Winner: Bo Bartlebaugh, Armagh, PA - 361.5
1st Runner up: Ethan Jones, Beaver, OH - 359.5
2nd Runner up: Payton Hewitt, Carrollton, AL - 345.5
3rd Runner up: Ford Hewitt, Carrollton, AL - 342.5
4th Runner up: Brooke Simpson, White Bear Lake, MN - 328.6

GNCC Junior Division Championship (11 to 15)

Winner: Gracie Herman, Hoskins, NE - 358
1st Runner up: Lucas Baker, Heath Springs, SC - 354.5
2nd Runner up: Colby Butler, Dorset, VT - 350.5
3rd Runner up: Chase Roberts, Cape Girardeau, MO - 348
4th Runner up: Trevor Sheaffer, Richfield, PA - 346.5

GNCC Intermediate Division Championship (16 to 20)

Winner: Dylan Gunter, Pontotoc, MS - 364
1st Runner up: Matthew Presley, Front Royal,VA - 357.5
2nd Runner up: Dakota Chamberlain, Claysburg, PA - 353
3rd Runner up: Haylee Newell, Dawson, PA - 350
4th Runner up: Corey Chamberlain, Claysburg, PA - 345.5