buy photos award winners

2015 Grand National Calling Championships Results

The 2015 Grand National Calling Championships are under way. Check back throughout the weekend for the latest results.

NWTF Grand National Calling Championships

Grand National Calling Championships(GNCC) Head-to-Head Competition Sponsored by Cabela's
Winner: Scott Ellis—Mulberry, Fla.
Runner up: Josh Grossenbacher—Vermilion, Ohio
3rd: Jesse Martin—Mt. Sterling, Ky.
4th: Shane Hendershot—Zanesville, Ohio

GNCC Gobbling Championship
Winner: Joe Slaton—Linden, Calif.
1st Runner up: Clinton Phipps—Bethel, Okla.
2nd Runner up: Wayne Dozier—Dickinson, Ala.
3rd Runner up: Colton Good—Albany, Mo.
4th Runner up: Kenneth Weiss Jr.—Mobile, Ala.

GNCC Owl Hooting Championship
Winner: James Harrison—Hillsboro, Mo.
1st Runner up: Mike Ives—Decatur, Mich.
2nd Runner up: Shane Simpson—White Bear Lake, Minn.
3rd Runner up: Carl Drake—Westfield, Ind.
4th Runner up: Kaleb Payton—Central City, Ky.

GNCC Friction Championship
Winner: Robbyn Day—Uvalda, Ga.
1st Runner up: Scott Wilhelm—Chippewa Falls, Wis.
2nd Runner up: Zachary Garnes—Chambersburg, Pa.
3rd Runner up: Pat Strawser—Millersburg, Pa.
4th Runner up: Jason Conrad—Little Rock, Miss.

GNCC Team Challenge
Winner: Mitchell Johnston—Purlear, N.C. & JR Lanham—Bunker, Mo.
1st Runner Up: Matthew Van Cise—Brookville, Pa. & Billy Yargus—New London, Mo.
2nd Runner Up: Kerry Elliott—Paris, Ky. & Jesse Martin—Mt. Sterling, Ky.

GNCC Senior Division Championship
Winner: Billy Yargus—New London, Mo.
1st Runner up: Scott Ellis—Mulberry, Fla.
2nd Runner up: Matthew Van Cise—Brookville, Pa.
3rd Runner up: Shane Hendershot—Zanesville, Ohio
4th Runner up: Sadler McGraw—Camden, Ala.

Youth Grand National Turkey Calling Championships Sponsored by Mossy Oak

GNCC Poult Division Championship (10 an under)
Winner: Gracie Herman—Hoskins, Neb.
1st Runner up: Isaac Dean Pentecost—Hefflin, Ala.
2nd Runner up: Jake Ellis—Mulberry, Fla.
3rd Runner up: Hayden Altman—Hampton, Fla.
4th Runner up: Drake Barton—Monticello, Miss.

GNCC Junior Division Championship (11 to 15)
Winner: Clay Prudhomme—Georgetown, S.C.
1st Runner up: Corey Chamberlain—Claysburg, Pa.
2nd Runner up: Haylee Newell—Dawson, Pa.
3rd Runner up: Matthew Presley—Front Royal, Va.
4th Runner up: Thomas Phifer—Yorktown, Va.

GNCC Intermediate Division Championship (16 to 20)
Winner: Hunter Wallis—Greenfield Twp., Pa.
1st Runner up: Dakota Chamberlain—Claysburg, Pa.
2nd Runner up: Tyler Presley—Front Royal, Va.
3rd Runner up: Jacob Lawter—Rutherfordton, N.C.
4th Runner up: Patrick Shehan—Edinburgh, Ind.