2020 Grand National Calling Championships Results

NWTF Grand National Calling Championships

Grand National Calling Championships (GNCC)

GNCC Gobbling Hooting Championship (Sponsored by Avian-X and Zink Calls)

Winner: David Johnson, Madison, IN - 239
1st Runner up: Jeremy Pollock, Chicora, PA - 237
2nd Runner up: Joe Slaton, Linden, CA - 236.5
3rd Runner up: Jonathan Miller, Purlear, NC - 234
4th Runner up: Mitchell Johnston, Purlear, NC - 233

GNCC Owl Championship (Sponsored by Avian-X and Zink Calls)

Winner: Scott Ellis, Mulberry, FL - 241.5
1st Runner up: Daniel Dumas, Oxford, MI - 237, 234.5 (1st call off), 235.5 (2nd call off)
2nd Runner up: Shane Simpson, White Bear Lake, MN - 237, 234.5 (1st call off), 235 (2nd call off)
3rd Runner up: Steve Morgenstern, Kirksville, MO - 236.5
4th Runner up: Kaleb Payton, Central City, KY - 236

GNCC Team Air & Friction Challenge (Sponsored by Avian-X and Zink Calls)

Winner: Terrence Williamson & Hunter Wallis - 563.5
1st Runner up: Dave Owens & Zach Conway - 562
2nd Runner up: Craig Wolfe & Jason Conrad - 557.5

GNCC Friction Championship (Sponsored by Avian-X and Zink Calls)

Winner: Matt Van Cise, Brookeville, PA - 462.5
1st Runner up: Brian Hinton, Clay, KY - 458.5
2nd Runner up: William Brizendine, King William, VA - 458.5
3rd Runner up: Pat Strawser, Millersburg, PA - 457.5
4th Runner up: Steve Morgenstern, Kirksville, MO - 457

GNCC Senior Division Championship (Sponsored by Avian-X and Zink Calls)

Winner: Matt Van Cise, Brookeville, PA - 757.5
1st Runner up: Dave Owens, Cedartown, GA - 746
2nd Runner up: Jesse Martin, Mount Sterling, KY - 742.5
3rd Runner up: JR Lanham, Bunker, MO - 733.5
4th Runner up: Wade Watson, Auburn, AL - 728

Youth Grand National Turkey Calling Championships (sponsored by Mossy Oak)

GNCC Poult Division Championship (10 and under)

Winner: Bo Bartlebaugh, Armagh, PA - 371.5
1st Runner up: Adalyn Washko, Roaring Brook Township, PA - 350.5
2nd Runner up: Brooke Simpson, St. Paul, MN - 342
3rd Runner up: Gavin Bryan, Ruffin, SC - 336.5
4th Runner up: Tristan Williamson, Sears, MI - 332

GNCC Junior Division Championship (11 to 15)

Winner: Ethan Jones, Beaver, OH - 366.5
1st Runner up: Isaac Willow, Richfield, PA - 361.5, (call off)
2nd Runner up: Lucas Baker, Heath Springs, SC - 361.5, 359.5 (call off)
3rd Runner up: Chase Roberts, Cape Girardeau, MO - 354.5
4th Runner up: Gracie Herman, Wahoo, NE - 354, 359.5 (call off)

GNCC Intermediate Division Championship (16 to 20)

Winner: Matthew Presley, Front Royal, VA - 366
1st Runner up: Clint Gunter, Pontotoc, MS - 364
2nd Runner up: Andrew Moore, Kahoka, MO - 354
3rd Runner up: Corey Chamberlain, Claysburg, PA - 352
4th Runner up: Derrick Wheeler, White River Junction, VT - 351